termin finału

sobota 23 III 2024

Celem zawodów jest upamiętnienie i kontynuowanie dzieła Urszuli Marciniak, którym było szerzenie i popularyzowanie logicznego myślenia i podnoszenia kultury matematycznej wśród Polaków. Uczestnikiem zawodów może być każdy, niezależnie od wieku i nieodpłatnie.

 

Do zawodów można się przygotować, rozwiązując zadania z zeszytów i stron internetowych wydawnictwa Logi oraz zadania treningowe Puzzle Games

 

Równolegle z podlaskimi finałami odbędą się zawody finałowe w Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

To drugie zawody tego typu organizowane na Podlasiu. Pierwszy MUM odbył się w 2017 r. we Wrocławiu w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego, w kolejnych latach liczba miejsc, w których można było wziąć udział w zawodach rosła. W roku 2024 memoriał rozgrywany będzie:

 • na Mazowszu (organizowany przez CLV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie)
 • na Dolnym Śląsku (organizowany przez Fundację Matematyków Wrocławskich w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego)
 • na Lubelszczyźnie (organizowany przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS)
 • w Wielkopolsce(organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu i VIII LO w Poznaniu
 • na Pomorzu (organizowany przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego)
 • Świętokrzyskiem (organizowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach) 

 

Terminarz:

 • zgłoszenia od 1 XII do 31 XII 2023 (za pomocą formularza dla szkół albo dla zawodników indywidualnych)
 • wysyłanie zadań eliminacyjnych do szkół 9 I 2024
 • eliminacje szkolne 11 I 2024
 • przesyłanie wyników do 20 I 2024
 • ogłoszenie listy finalistów 1 II 2024
 • finał 23 III 2024

 

Kategorie wiekowe

 • MŁODZICY (kl. 3-5 SP)
 • JUNIORZY (kl. 6-8 SP)
 • LICEALIŚCI (uczniowie szkół średnich)
 • DOROŚLI

 

Zgłoszenia
Uczniowie biorą udział w zawodach tylko za pośrednictwem szkół, w których odbywa się etap eliminacyjny. Mogą wziąć w nim udział także nauczyciele i rodzice. Szkołę zgłasza do zawodów szkolny koordynator za pomocą formularza rejestracyjnego:

 

Zgłoszenie do Memoriału Urszuli Marciniak – szkoła

 

Pozostałe osoby dorosłe mogą wziąć udział w eliminacjach on-line, wysyłając indywidualne zgłoszenie przez formularz:

Zgłoszenie do Memoriału Urszuli Marciniak – zawodnik indywidualny


Regulamin

Regulamin Memoriału Urszuli Marciniak organizowanego w 2024 r. na Podlasiu

 

Kontakt
Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM
signum@pb.edu.pl


Fundacja Matematyków Wrocławskich o Uli Marciniak
Ula urodziła się w Warszawie 24 III 1977 roku. Ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Była też zamiłowaną poetką, designerką, fotografką i podróżniczką. Od dzieciństwa uwielbiała wymyślać dla innych zagadki, łamigłówki, puzzle, rebusy i gry planszowe. Swoją pasją chciała się dzielić ze wszystkimi. Dwa lata po studiach założyła wydawnictwo Logi i rozpoczęła cykliczne wydawanie początkowo zeszytów z obrazkami logicznymi, a wkrótce szerokiej gamy łamigłówek logicznych w formie papierowej i elektronicznej. Firma okazała się sporym sukcesem. Ula prowadziła ją z wielką pasją. Swoimi zeszytami sponsorowała niezliczoną ilość szkolnych konkursów, a egzemplarze archiwalne wysyłała do… zakładów karnych. Egzemplarze „Obrazków logicznych” i „Logi-mixów”, które wyszły spod Jej ręki, od samego początku otrzymywali także laureaci wszystkich konkursów organizowanych przez Fundację Matematyków Wrocławskich.
O swojej działalności pisała tak: Urodziłam się w czasach, kiedy nie było internetu, a łamigłówek w kioskach było naprawdę niewiele. Trzeba więc było wymyślać samemu! Studiowałam matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie można było na co dzień mieć do czynienia z logiką, zadaniami, główkowaniem, więc – choć nie byłam najlepszą studentką – to okres studiów wspominam bardzo miło. W 2003 roku pracowałam w ówczesnym Generali, a w wolnym czasie rozwiązywałam obrazki logiczne. Miałam zawsze dużo zagranicznych gazetek z łamigłówkami, które z wszelakich podróży przywoził mi mój tata. Zaczęłam patrzeć jakie mają tytuły, okładki, środki, papier, ceny… Zaczęłam kalkulować i projektować. Tak więc gdy w Generali objęły mnie zwolnienia grupowe, to ucieszyło mnie to niezmiernie i tak oto znalazłam się w Urzędzie Gminy Bielany w Warszawie i zarejestrowałam LOGI. Do dziś LOGI jest moją miłością i moją pasją. Stale staram się tę firmę rozwijać i udoskonalać. Staram się utrzymywać miesięczniki na wysokim poziomie, zarówno merytorycznym, jak i jakościowym (gruby, dobrej jakości papier, lakierowana okładka i sprawdzona drukarnia). Oczywiście zawsze z niecierpliwością czekam na Wasze komentarze i opinie i cieszy mnie każde miło słowo, które od Was otrzymuję. Dziękuję, że jesteście ze mną na dobre i na złe 🙂
Wspólnie z Ulą planowaliśmy organizację w 2016 roku I Mistrzostw Dolnego Śląska w Łamigłówkach. Niestety w czerwcu 2016 roku pokonała ją bezlitosna choroba. Ula odeszła w wieku zaledwie 39 lat – do końca kreatywna, szlachetna i piękna. Jej dzieło jest nadal kontynuowane przez rodzinę i przyjaciół z pożytkiem dla nas wszystkich.
Wysłuchaj też audycję Magdaleny Merty w PR poświęconej Uli Marciniak i Memoriałowi.