O projekcie

Jego celem jest popularyzacja matematyki oraz wskazanie jej zastosowań w technice, sztuce, przyrodzie i życiu codziennym. Uczestnicy projektu mają szansę poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę matematyczną, a także rozwijać zdolności logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie lub układanie zagadek, łamigłówek, rebusów oraz gry.

Projekt realizowany jest w dwóch edycjach: wiosna 2021 i jesień 2021.

EDYCJA WIOSENNA

Warsztaty:

- Kółko logicznego myślenia dla uczniów szkół podstawowych (zakończone)

- Warsztaty logicznego myślenia dla uczniów szkół ponadpodstawowych (zakończone)

Wykłady popularnonaukowe:

sesja I

- 25.05.2021 godz. 9.00-9.45 ,,Fraktalny świat", dr Marzena Filipowicz-Chomko (zdalnie, wykład dla klas VI-VIII)
Streszczenie: Podczas wykładu zostanie podjęta próba odpowiedzi na niełatwe pytanie: „co to jest fraktal”? Uczestnicy imprezy poznają głównych twórców geometrii fraktalnej, dowiedzą się, w jaki sposób można skonstruować niektóre fraktale oraz gdzie te niezwykłe obiekty mają zastosowanie.

- 25.05.2021 godz. 10.00-10.45 ,,Fraktalne mierzenie rzeczywistości", dr Ewa Girejko (zdalnie, wykład dla szkół ponadpodstawowych)
Streszczenie: Czy może istnieć obiekt o polu równym zero? A czy pole powierzchni mogłoby równać się nieskończoności? Jak zmierzyć brzeg Anglii? W czasie wykładu spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te intrygujące pytania. Pokażemy też jak zaskakujące może być mierzenie świata z udziałem fraktali.

sesja II

- 10.06.2021 godz. 10.15-11.00 ,,Matematyk wycenia polisę", dr hab. Ryszard Mazurek, prof. PB (zdalnie, wykład dla szkół ponadpodstawowych)
Streszczenie: Ubezpieczenie na życie jest umową, nazywaną polisą, w której ubezpieczony zobowiązuje się do zapłacenia pewnej kwoty, zwanej składką, w zamian za co firma ubezpieczeniowa zobowiązuje się do wypłacenia po śmierci ubezpieczonego ustalonej kwoty osobom wskazanym w polisie. W czasie wykładu będzie pokazane, jak wyliczana jest wysokość składki za polisę na życie.

Pozostałe wykłady po przerwie wakacyjnej.

Konkursy:

- matematyczno-fotograficzny „Matematyka w obiektywie” (rozstrzygnięty)

- humanistyczno-matematyczny „Z matematyką do rymu” (rozstrzygnięty)

- łamigłówkowy „Internetowa Liga Łamigłówkowa” (rozstrzygnięty)

Po wakacjach wracamy. Zapraszamy na warsztaty i wykłady w edycji jesiennej. Zapisy w październiku.

Wystawa prac konkursowych

Prace konkursowe zostaną zaprezentowane na wystawie online i w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej (planowane otwarcie wrzesień).

NIE BÓJMY SIĘ MATEMATYKI !!!

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.