Wystawa fotograficzna 2016-2020

Wystawa fotograficzna 2016-2020


Jak uchwycić w obiektywie nieskończoność, złotą proporcję lub przedział otwarty? Na to pytanie szukali odpowiedzi autorzy prac prezentowanych na wystawie „Matematyka w obiektywie”. Uroczyste otwarcie tej intrygującej ekspozycji odbyło się 18 września, w piątek, o godz. 12.00 w Galerii Alfa w Białymstoku.

Na wernisaż zaprosiło Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej wraz z Podlaskim Instytutem Kultury .

Wystawę można było oglądać w galerii Alfa do 16 października.

Aktualnie wystawę można nieodpłatnie wypożyczyć po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy.


Wystawa udowadnia, że wszystko wokół nas jest lub może być matematyką. Przedmioty codziennego użytku odzwierciedlają często pojęcia matematyczne, takie jak wielościan czy symetria. Zjawiska i kompozycje ilustrują zasady i prawidłowości matematyczne, a to oznacza, że przy odrobinie wyobraźni, czy też zwykłej spostrzegawczości możemy zauważyć złotą proporcję czy sens twierdzenia Talesa. Bardzo łatwo możemy uwiecznić w obiektywie nieskończoność, punkt, a wsiadając do pociągu zrobić zdjęcie przedziału otwartego. Matematyka jest wokół nas, w naszej codzienności i na każdym kroku, wystarczy się przyjrzeć i dać się ponieść wyobraźni.

Wystawa prezentuje fotografie matematyczne z życia wzięte. Niektóre niemal z naukowym zacięciem, inne – z przymrużeniem oka. Zdjęcia są artystycznym wyrażeniem pojęcia matematycznego, prawidłowości matematycznej, metaforą matematyczną lub żartem matematycznym.

Zostały zrobione w ciągu ostatnich pięciu lat, w ramach corocznych konkursów organizowanych przez Centrum Popularyzacji Matematyki Signum, przy patronacie Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Autorami fotografii są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, przy czym większość prac pochodzi z województwa podlaskiego.


Dla zainteresowanych polecamy galerie z lat ubiegłych, zawierające wszystkie zgłoszone prace.